Michał Wypij

Michał Piotr Wypij (ur. 13 grudnia 1985)- polski polityk, samorządowiec i politolog, poseł na Sejm IX kadencji.

W 2004 założył zespół punkowy Monolit, w którym był gitarzystą. Zespół zakończył działalność w 2014. Uzyskał licencjat ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2009 na tej samej uczelni ukończył studia magisterskie z politologii ze specjalnością w zakresie międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych.

W 2011 związał się z partią Polska Jest Najważniejsza, z listy której ubiegał się o mandat posła na Sejm w wyborach parlamentarnych w tym samym roku (partia nie przekroczyła wyborczego progu wyborczego). Po jej rozwiązaniu w 2013 znalazł się w Polsce Razem, został przewodniczącym jej struktur w województwie warmińsko-mazurskim. W wyborach samorządowych w 2014 w ramach porozumienia Prawa i Sprawiedliwości z Polską Razem i Solidarną Polską bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Olsztyna z listy PiS. W wyborach parlamentarnych w 2015 z listy PiS ponownie bezskutecznie ubiegał się o mandat posła. W 2017, po przekształceniu Polski Razem w Porozumienie, został przewodniczącym partii w okręgu olsztyńskim i zasiadł w zarządzie krajowym ugrupowania. W wyborach samorządowych w 2018 był kandydatem PiS (w ramach Zjednoczonej Prawicy) w wyborach na prezydenta Olsztyna. Zajął trzecie miejsce, uzyskując 13 924 głosy. W tych samych wyborach uzyskał mandat radnego miejskiego.

W 2015 został powołany w skład rady programowej TVP3 Olsztyn. Od grudnia 2015 do sierpnia 2018 był doradcą w gabinecie politycznym wicepremiera Jarosława Gowina w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Następnie objął tożsame stanowisko w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji w okręgu olsztyńskim, otrzymując 14 170 głosów. W listopadzie 2019 został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Przewiń na górę